The best Side of leczenie jaskry

Jaskra to poważna choroba narządu wzroku, która może być jednak leczona. Leczenie jaskry wymaga jednak szybkiej diagnozy.

Można uniknąć zachorowania na jaskrę pierwotnie zamkniętego kąta (JPZK), chorobę, w której jeden ostry atak w ciągu kilkudziesięciu godzin jest w stanie spowodować trwałą, głęboką utratę widzenia (zob. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta). Warunkiem jest wczesne rozpoznanie zagrażającego rozwojem jaskry pierwotnego zamknięcia kąta (PZK), check here związanego z cechami budowy gałki ocznej, które podobnie jak wszystkie cechy budowy anatomicznej naszego ciała mogą występować rodzinnie.

Jego przekazywanie odbywa się za pośrednictwem nerwu wzrokowego, który z kolei można porównać do kabla elektrycznego utworzonego z powiązanych w pęczki przewodów – włókien nerwowych siatkówki. Są a single wypustkami jej komórek i stanowią powierzchowną warstwę dna oka.

Kąt przesączania to przestrzeń pomiędzy stykiem rogówki i tęczówki, a beleczkowanie można wyobrazić sobie jako sitko, przez które przepływa ciecz wodnista. Zablokowanie odpływu cieczy wodnistej – niezależnie od przyczyny – prowadzi do sytuacji kiedy jej nadmiar gromadzi się w oku, prowadząc do zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które uszkadza nerw wzrokowy.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe może wahać się w ciągu dnia o three-5 mmHg. Najwyższe wartości przyjmuje z reguły w godzina wczesnorannych. U osób chorych na jaskrę te dobowe różgood mogą być znacznie większe.

Każdy z wyżej wymienionych 2 głównych typów jaskry obejmuje kilkanaście jednostek chorobowych, różniących się przyczyną zamknięcia otworków beleczkowania (w jaskrze otwartego kąta) lub mechanizmem zamknięcia dostępu do siateczki beleczkowania (w jaskrze pierwotnie lub wtórnie zamkniętego kąta). Różne przyczyny wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego wymagają odmiennego leczenia.

Ponieważ główną przyczyną dolegliwości związanych z jaskrą jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, leczenie ma na celu przede wszystkim jego obniżenie.

Uwaga: Przyczynami powstawania jaskry zamkniętego kąta mogą być blizny, nacieki zapalne lub wysięki w tym obszarze, które utrudniają swobodny przepływ cieczy.

Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe jest konieczne do funkcjonowania oka jako British islesładu optycznego, którego ścianki muszą być gładkie i napięte. Napięcie to zapewnia produkowana w oku ciecz wodnista. Jej nieprzerwane wytwarzanie i ciągły odpływ są także konieczne do odżywiania optycznych factorów oka, takich jak soczewka i rogówka, które nie mają własnych naczyń krwionośnych.

Chorzy przez wiele lat są nieświadomi istnienia i stałego powiększania się mroczków jaskrowych niedochodzących do centrum, tym bardziej, że przy patrzeniu dwojgiem oczu oba pola widzenia nakładają się na siebie i wzajemnie uzupełniają swoje ubytki.

Ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta, jeśli kilka z wymienionych czynników występuje równolegle.

Analiza tomograficzna zmian jaskrowych w tarczy nerwu wzrokowego (HRT) polega na tworzeniu trójwymiarowego obrazu wewnątrzgałkowej części nerwu wzrokowego (ryc.

W ciągłym poszukiwaniu coraz bardziej skutecznych i mniej inwazyjnych metod leczenia jaskry naukowcy opracowują nowe techniki i urządzenia. Jednym z takich rozwiązań jest kanaloplastyka, która polega na rozszerzeniu kanału Schlemma za pomocą mikrokathetera.

Wartości powyżej 21 mmHg przekraczają przyjętą górną granicę normy i ich stwierdzenie predysponuje do rozwoju jaskry. W celu unormowania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego zastosowanie znajdują m.in. wybrane grupy leków, które wpływają na zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej oka (substancji, wypełniającej komory oka) czy zwiększenie jej odpływu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *